V Kalifornii zlegalizovali kompostování lidských těl
Minulý víkend podepsal kalifornský guvernér Gavin Newsom zákon, který od roku 2027 ve státě legalizuje kompostování lidských těl. Návrh zákona AB 351 dělá z Kalifornie pátý stát v USA, který lidské kompostování povoluje od roku 2019, kdy bylo poprvé legalizováno ve Washingtonu (dalšími místy jsou Oregon, Colorado a Vermont).
„Zákon AB 351 poskytne obyvatelům Kalifornie další možnost pohřbívání, která je šetrnější k životnímu prostředí,“ uvedla v tiskové zprávě poslankyně Cristina Garcia, která návrh zákona předložila. „Vzhledem ke klimatickým změnám a zvyšování hladiny moří, které jsou velmi reálnou hrozbou pro naše životní prostředí, se jedná o alternativní způsob, který nebude přispívat k uvolňování emisí do naší atmosféry.“
Způsoby, jež se běžně používají při nakládání s lidskými těly po smrti, jsou k životnímu prostředí obvykle velmi nešetrné. Na klasické pohřbení mrtvého těla je potřeba asi 11 litrů balzamovací tekutiny (ta obsahuje látky jako formaldehyd, metanol a etanol). S těly se tedy jen v USA do země ročně pohřbí 20 milionu litrů této tekutiny.
Nešetrnost kremace k životnímu prostředí je také zřejmá – při spálení jednoho těla se vyprodukuje více než 227 kilogramů oxidu uhličitého a je k němu zapotřebí energie odpovídající dvěma nádržím benzinu. Ve Spojených státech kremace každoročně vytvoří zhruba 360 000 tun oxidu uhličitého.
Ekologičtější alternativy tedy mohou být vítány. Nejběžnější proces lidského kompostování (což je ten, který je uveden také v novém kalifornském zákoně) se nazývá přírodní organická redukce. Tento způsob spočívá v tom, že se tělo nechá asi měsíc v nádobě s dřevěnou štěpkou a dalšími organickými látkami, aby bakterie mohly vykonat svou práci. Vzniklý mulč se pak nechá ještě několik týdnů zrát, než se předá rodině. Každé tělo dokáže vyprodukovat asi metr krychlový zeminy.
První oficiálně licencovanou službou pro lidské kompostování, která byla otevřena v USA poté, co stát Washington tuto praxi legalizoval, je společnost Recompose se sídlem v Seattlu. Zakladatelka společnosti Katrina Spade, která vymyslela proces přírodní organické redukce a byla klíčovou součástí snahy o legalizaci ve Washingtonu, v tiskové zprávě uvedla, že společnost doufá v rozšíření svých služeb i do Kalifornie.
Zdroj: gizmodo.com