Zdroj: pixy.org

V německé nemocnici zemřela pacientka během ransomwarového útoku

Kybernetické útoky na zdravotnická zařízení mají první oficiálně zaznamenanou oběť. Je jí žena, která nemohla být přijata do péče Univerzitní nemocnice v Düsseldorfu, protože zablokovaný systém neumožnil přijímat nové pacienty. Pacientka tedy musela být převezena do nemocnice vzdálené 30 kilometrů, akutní pomoc, kterou potřebovala, se tak zpozdila a lékařům se ji přes veškerou snahu nepodařilo zachránit.

Trochu paradoxní je, že útok nebyl mířený na nemocnici jako takovou, ale na univerzitu. Přesto bylo v jeho rámci zašifrováno více než 30 serverů s daty pacientů, což celou univerzitní nemocnici paralyzovalo. Útočníci dokonce svůj útok ukončili poté, co zjistili, že jejich činnost zablokovala zdravotnické zařízení.

Nemocnice a zdravotnická zařízení jsou v posledních letech častým cílem hackerských útoků. Odborníci přitom varují, že tyto provozy jsou plně závislé na technologiích a informacích, a přitom nebývají dobře zabezpečené. Několik hackerských útoků v minulosti postihlo i nemocnice v Čechách a na Moravě.

Dokonce i útoky, které chod nemocnice přímo v reálném čase nepoškodí, mohou mít neblahý vliv na jejich fungování. Podle jedné studie vzrostla úmrtnost pacientů s infarkty v době, kdy se nemocnice vypořádávala s krádeží dat. Stalo se tak pravděpodobně proto, že zdroje dat byly hůře dostupné a lékaři si museli zvykat na nový systém. Jako jeden z prvních útoků na zdravotnické zařízení bývá považován útok WannaCry z roku 2017.

Zdroj: theverge.com