V prvních stanicích linky metra C je dostupný mobilní signál

Od včerejška se do další části pražského metra dostává mobilní signál. Zatím jde o linku C a úsek mezi stanicemi Muzeum a I. P. Pavlova. Do konce měsíce bude pokrytý úsek až do stanice Roztyly.

Signál v metru se podařilo v Praze zajistit po dlouhém jednání mezi městem a operátory. Po několika letech jednání byla podepsána letos v dubnu smlouva s konsorciem operátorů sdružujícím společnosti T-Mobile, CETIN, O2 a Vodafone, jejíž součástí je stanovení harmonogramu prací. Konsorcium zajišťuje pokrytí metra mobilním signálem na vlastní náklady, které odhaduje na půl miliardy korun.

Vyzařovací kabely a ostatní technologie je možné instalovat pouze v době, kdy je metro zavřené, tedy 3,5 hodiny v nočních hodinách. „To, že se za necelé čtyři měsíce podařilo pokrýt první stanice, považujeme za velký úspěch,“ uvedl ředitel rozvoje a výstavby sítí T-Mobile a Slovak Telekom Lubomír Žatko.

Celé metro – tedy 61 stanic – by mělo být signálem 4G podporujícím vysokorychlostní internet LTE i starší sítí 3G pokryto do roku 2022. Už loni město navíc spustilo veřejné Wi-Fi připojení v prvních stanicích metra a letos v září se připojení rozšířilo i do stanice Muzeum.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.