Zdroj: jic.cz

V rámci brněnského programu Prototypuj a ověřuj získalo finanční podporu pro vývoj inovativního prototypu pět projektů

Český projekt Prototypuj a ověřuj nabízí finanční podporu v nejranější fázi tvorby nového inovativního produktu či služby. Konkrétně nabízí finanční prostředky v hodnotě až 1 milion korun na vytvoření prototypu a ověření jeho funkčnosti. Město Brno se tak společně s inovační agenturou JIC snaží o podporu malých a středních firem. Jde přitom o poměrně mladý projekt z první poloviny letošního roku.

V druhé výzvě tohoto projektu získalo finanční podporu hned pět firem z celkem 18 projektů. Autoři vítězných projektů si mezi sebou rozdělí téměř 3 miliony korun. V obou (prozatím proběhlých výzvách) bylo vyhlášeno již celkem 9 vítězných projektů, které získaly 5,5 milionu korun. Vyplacená částka přitom tvoří vždy 70 procent z celkových nákladů na projekt, zbývající částku si autoři projektu hradí sami.

Mezi vítěznými projekty najdeme třeba senzor firmy VisionCraft, který dokáže v reálném čase zpracovávat informace o pohybu chodců a vozidel po vozovce. I další projekt se zabývá zvýšením bezpečnosti, tentokrát však při práci s průmyslovými stroji. Systém společnosti Invanta dokáže pomocí umělé inteligence rozeznat nebezpečnou situaci a včas zareagovat (např. zastavením stroje). Zajímavým vítězným projektem jsou například také skládací inline brusle Last Miles, které lze podle potřeby rozložit a připevnit na obuv.

Podle ředitele JICu, Petra Chládka, je „dobrý nápad jen začátek. A aby byl produkt úspěšný, musí se otestovat, zda o něj bude opravdu zájem a bude v praxi fungovat.“. Kvůli tomu je fáze prototypování velmi komplikovaná a kvůli vysokému riziku neúspěchu, do ní nikdo nechce investovat. A právě z tohoto důvodu vznikl program Prototypuj a ověřuj.

Více informací o programu najdete na těchto stránkách.

Zdroj: tisková zpráva