V USA vzbudil poplach tajemný ruský satelit

Pozornost USA v posledních dnech zaměstnává tajemný ruský satelit, který podle ministerstva zahraničí vykazuje „velmi neobvyklé chování“. Podle náměstkyně ministerstva Yleemy Pobleteové experti zatím nevědí, proč se satelit takto chová a k čemu vlastně slouží.

Satelit, který byl na oběžnou dráhu vypuštěn v říjnu minulého roku, prý vykazuje značně nestálé chování, takové, které americké inspekční satelity u ruských družic nikdy předtím nezaznamenaly. Náměstkyně poznamenala, že nelze vyloučit, že jde o antisatelitní zbraň, a odkázala na nedávná slova velitele Vzdušně-kosmických sil Ruska, že pro tuto divizi armády je klíčové zařazení nových prototypů zbraní.

Ruské ministerstvo zahraničí nepřímé nařčení rezolutně odmítlo a vysoce postavený diplomat Alexander Deyneko pro agenturu Reuters uvedl, že tyto výroky jsou „ta samá neopodstatněná, pomlouvačná obvinění založená na podezřeních a domněnkách“.

Podle expertky na vesmírnou bezpečnost Alexandry Stickingsové z britského výzkumného ústavu Royal United Services Institute mohou být kosmické zbraně navrhovány mnohem sofistikovaněji než zbraně tradiční. „Takové zbraně mohou používat lasery nebo mikrovlnné frekvence, které mají schopnost satelity permanentně vypnout, aniž je zničí, nebo rušit jejich signál.“ Je prý ale obtížné říci, jaké technologie jsou v tomto směru již dostupné, protože velké množství informací o vesmírných kapacitách podléhá utajení.

USA považuje Rusko s Čínou za hlavní vojenské soupeře nejen za Zemi, ale také ve vesmíru, a chce si v něm slovy prezidenta Donalda Trumpa zajistit dominanci. Za tímto účelem vytvoří Pentagon do roku 2020 sekci vesmírných sil, která bude rovnocenná s ostatními složkami americké armády. Trump také rozhodl o oživení vesmírného programu, utlumeného za jeho předchůdce Baracka Obamy, přičemž hlavním cílem je vrátit se do několika let na Měsíc a připravit cestu na Mars.

 

Zdroj: bbc.com, reutrers.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.