V USA zadrželi severokorejského hackera, obvinili jej z podílu na vytvoření programu WannaCry 2.0 a útoku na Sony Pictures

Ministerstvo spravedlnosti USA obvinilo Severokorejského agenta, kterého podezírá z podílu na počítačových útocích namířených prosti USA. Konkrétně jej viní z angažovanosti v v pokusu o napadení systémů společnosti Sony Pictures a také z loňského útoku WannaCry.

V roce 2014 se skupině hackerů, kteří si říkali Strážci míru, podařilo získat interní mailovou korespondenci a údaje o zaměstnancích Sony a jejich rodinách a zveřejnili je na internetu. Svým činem se pokusili Sony Pictures vydírat a žádali stažení komedie The Interview, která tématizovala spiknutí v Severní Koreji a atentát na Kim Jong-una.

Z účasti na této akci byl nyní oficiálně obviněn Park Jin-hyok, který se podle žaloby účastnil rozsáhlého spiknutí, které mělo za cíl podporovat zájmy severokorejské vlády na území USA. Údajně se také přímo podílel na vytvoření programu WannaCry 2.0, který loni na jaře paralyzovat řadu institucí a organizací ve 150 zemích.

Jednalo by se tak o přímé potvrzení toho, že za oběma útoky stojí Severní Korea. O tom se už dlouho spekulovalo, přímé důkazy však prozatím chyběly. Je možné, že případná svědecká výpověď zadrženého hackera přinese přímé důkazy a celou situaci osvětlí. Severní Korea svou účast v obou incidentech opětovně popřela.

Prokuratura USA má k dispozici 180 stránkový dokument, který mapuje činnost pana Parka včetně materiálů pro chystané phishingové útoky (použití falešných ověřovacích mailů) na majitele Facebookových účtů.

Zadržení severokorejského agenta přichází v době, kdy prezident USA Donald Trump jedná s Kim Čong-unem o možnostech jaderného odzbrojení. Zda obvinění Park, respektive celé Severní Koreji tato jednání ohrozí, zatím není jasné.

Zdroj: bbc.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.