V USA zatkli kvůli údajnému podvodu s kryptoměnou OneCoin jednu z jejích hlavních tváří

V USA zatkli kvůli údajnému podvodu s kryptoměnou OneCoin jejího projektového lídra a jednu z jejích hlavních mediálních tváří Konstantina Ignatova. Ignatov a jeho sestra Ruja Ignatovová (také obviněná, toho času se skrývající) organizovali podle ministerstva spravedlnosti „multimiliardové pyramidové schéma“, kdy lidé dostávali provize za přesvědčování jiných lidí, aby si koupili balíčky OneCoinů, které však byly bezcennou veteší.

Kromě toho obvinění údajně manipulovali cenami, prodávali lidem neexistující mince, a dokonce prý ke správě měny ani nepoužívali skutečnou technologii blockchainu.

Údajně podvodný projekt běží dál a podle ministerstva je dlouhodobě velmi výnosný – společnost OneCoin si prý jen mezi roky 2014–2016 přišla na zhruba 2,2 mld. eur. Třetí obviněný – Mark Scott – pak údajně vypral přes 400 mil. dolarů prostřednictvím bank na Kajmanských ostrovech a Irsku.

Případ je vodou na mlýn kritikům kryptoměn, které podle nich přitahují podvodníky, a kteří volají po jejich přísnější regulaci. Problém je však v tom, že ani politici v USA, ani v Evropě se zatím nedokáží shodnout na její podobě.

 

Zdroj: endgadget.com