Zdroj:

Valve chce smazat hranice mezi lidským mozkem a počítačem, a otevřít tak neomezené herní možnosti

Spoluzakladatel a ředitel společnosti Valve Corporation, Gabe Newell, nedávno v rozhovoru pro 1 News kromě jiného prozradil zajímavé informace ohledně možností rozhraní mozek-počítač (BCI) v budoucnosti hraní. A ačkoli sám Newell připouští, že myšlenka přímého propojení lidského mozku s počítačem zní jako sci-fi, tvrdí, že by vývojáři udělali velkou chybu, kdyby tuto možnost nevzali v potaz.

Newell také potvrdil, že Valve v současné době pracuje se speciálním headsetem OpenBCI na vývoji softwaru, který by měl vývojářům usnadnit interpretaci signálů z lidského mozku. Naprosto základní rovinou by mělo být zjištění, zda si hráč hru užívá, nebo nikoli, a podle toho upravit podmínky (mohlo by například dojít k automatickému zvýšení obtížnosti, pokud se hráč začne nudit). Ambicióznější plány však zahrnují dokonce implementaci (zápis) požadovaných signálů do lidského mozku, než jen jejich čtení.

Podle Newella je hráč při hraní vždy omezen svým fyzickým tělem, pokud by ale došlo k přímému propojení s jeho mozkem, bylo by možné tuto bariéru zrušit. „Skutečný svět se bude zdát plochý, bezbarvý a rozmazaný ve srovnání se zážitky, které bude možné vytvořit v lidském mozku,“ tvrdí Newell.

Technologie BCI by však mohla být kromě herního prostředí využita také v jiných oblastech. Newell uvádí jako příklad možné využití při usínání a spánku. Člověk, který by chtěl usnout a odpočinout si, by tak například pouze spustil aplikaci propojenou se svým mozkem.

Každopádně i Newell připouští, že rozhraní mozek-počítač nese svá (nemalá) rizika. Pochopitelně BCI bude jako každá jiná technologie citlivá na viry, což však bude v přímém vztahu k lidskému mozku neetické a doslova životu nebezpečné (ovlivňování mysli). Kromě toho není jasné, zda podobné technologie nepřinesou zdravotní potíže i samy o sobě (a to například psychického rázu).

Každopádně dříve nebo později se asi podobné technologie skutečně dočkáme. Valve totiž není jedinou společností, která zkoumá BCI technologie, mezi další patří například Facebook nebo Muskův Neuralink.

Zdroj: theverge.com