Foto: Unsplash

Včely medonosné žijí o polovinu méně než v 70. letech 20. století

Se znepokojivými zjištěními přišel nový výzkum zveřejněný v časopise Scientific Reports. Podle něj totiž laboratorní včely medonosné žití o polovinu méně než v 70. letech 20. století. Tehdy se dožívaly průměrně jednoho měsíce, nyní jsou to zhruba pouze dva týdny.

Zkrácení délky života tohoto hmyzu na je přitom jen jedním z mnoha znepokojivých signálů pro tento druh, který hraje klíčovou roli v našem životním prostředí. Včely medonosné utrpěly v posledních letech obrovský úbytek populace.

Vědci zkoumali délku života laboratorních včel ve vztahu k různým typům podávané vody (deionizované, deionizované se špetkou soli a z vodovodu). Zjistili, že když včelám poskytli různé druhy vody, a nejen cukrový sirup, prodloužili tím střední délku jejich života. Nicméně při srovnání s daty ze 70. let 20. století zjistili také překvapivý rozdíl mezi délkou života moderních a tehdejších včel medonosných.

Podle autora studia Anthonyho Nearmana, entomologa z Marylandské univerzity, může za zkrácení délky života nedostatek genetické rozmanitosti, který je dán výrazným úbytkem včelstev, jenž je v posledních letech markantní.

Jestli se prokáže, že jde skutečně o genetický problém, Nearman zároveň nastiňuje možné řešení: „Pokud se nám podaří izolovat některé genetické faktory, pak bychom možná mohli vyšlechtit déle žijící včely medonosné.“

Včely jsou neocenitelné pro opylování, ale tento hmyz je huben pesticidy, ničením životního prostředí, nemocemi a faktory souvisejícími se změnou klimatu, jako je sucho. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dokonce vyrobil troje antibiotika speciálně na ochranu včel.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.