Foto: Unsplash

Ve Spojených státech amerických vznikne sedm nových národních institutů pro výzkum umělé inteligence

Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena ve čtvrtek oznámila rozsáhlou sérii plánovaných opatření, která mají pomoci zmírnit rizika, jež nově vznikající technologie umělé inteligence představují pro americkou veřejnost. Mezi opatření patří i investice 140 milionů dolarů na spuštění sedmi nových výzkumných a vývojových center umělé inteligence v rámci Národní vědecké nadace (National Science Foundation). Přední společnosti zabývající se AI se navíc zavázaly, že se budou podílet na evaluaci svých systémů umělé inteligence na úrovni DEFCON 31.

Bidenova administrativa už loni v říjnu představila svůj návrh „Listiny práv umělé inteligence” (AI Bill of Rights), jehož cílem bylo pomoci řídit vývoj a zavádění umělé inteligence a dalších automatizovaných systémů tak, aby chránily práva americké veřejnosti, uvádí se v tiskovém prohlášení Bílého domu. “V době rychlých inovací je zásadní, abychom si ujasnili hodnoty, které musíme prosazovat … Technologické společnosti mají zásadní odpovědnost za to, aby jejich produkty byly bezpečné a aby chránily lidská práva před tím, než budou nasazeny do provozu,” uvedl představitel Bidenovy administrativy.

Nově založená vědecká centra budou spolupracovat na výzkumném úsilí napříč akademickou sférou, soukromým sektorem a vládními institucemi s cílem nabídnout etické řešení problémů v oblastech od klimatické změny, zemědělství a energetiky až po veřejné zdraví, vzdělávání a kybernetickou bezpečnost.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.