Foto: Flickr

Ve společnosti Disney dochází ke dramatickým změnám, do jejího vedení se vrací Bob Iger

Ve vedení společnosti Disney se dějí velmi překvapivé změny: Bob Iger se vrací na pozici generálního ředitele společnosti Disney a současný generální ředitel Bob Chapek odstupuje, oznámila společnost v tiskové zprávě. Iger se má dočasně vrátit na dva roky s pověřením „obnovit růst” a najít a vychovat svého nástupce. Iger uvedl, že se vrací „s neuvěřitelným pocitem vděčnosti a pokory – a musím přiznat, že i s trochou údivu.”

„Děkujeme Bobu Chapkovi za jeho služby společnosti Disney během jeho dlouhé kariéry, včetně vedení společnosti v bezprecedentních výzvách pandemie,” uvedla v prohlášení předsedkyně představenstva společnosti Disney Susan Arnoldová. „Správní rada dospěla k závěru, že v době, kdy společnost Disney vstupuje do stále složitějšího období transformace odvětví, má Bob Iger jedinečné předpoklady k tomu, aby společnost tímto klíčovým obdobím provedl.”

Iger vybral Chapka, aby ho následoval na pozici generálního ředitele, rychle se však projevil rozpor v jejich stylech. Iger byl znám jako generální ředitel, který je nakloněn talentům a kreativitě, zatímco Chapek se soustředil na streamování, zejména když pandemie zdecimovala Disneyho zábavní parky a divadelní distribuci.

Pod Chapekovým vedením se počet předplatitelů služby Disney+ rozrostl na 235 milionů (včetně ESPN a Hulu), avšak v posledním čtvrtletí společnost na streamování prodělala 1,5 miliardy dolarů. Její tržní kapitalizace také klesla z 257,6 miliardy dolarů v posledním celém roce Igerova působení na 163,5 miliardy dolarů. Velká část tohoto poklesu však souvisí s pandemií, protože kina a Disneyho parky byly nuceny zavřít.

Tento krok je překvapivý vzhledem k tomu, že společnost Disney prodloužila Bobu Chapekovi smlouvu o tři roky (v tiskové zprávě nebyl k dispozici žádný Chapekův komentář). Iger má přitom na pozici generálního ředitele společnosti Disney téměř mýtické postavení, neboť stál v čele akvizic společností Pixar, Marvel, Lucasfilm a 20th Century Fox. Toto dědictví však bude podrobeno zkoušce, protože společnost Disney čelí náročným časům – společnost nedávno oznámila plány na pozastavení náboru zaměstnanců a uvedla, že brzy pravděpodobně dojde k propouštění.

Zdroj: engadget.com