Foto: Unsplash

Vědci budou testovat vliv telefonů na duševní zdraví, použijí k tomu aplikaci společnosti Google

Oregonská univerzita již brzy spustí zajímavý výzkum o vlivu telefonů na duševní zdraví jejich uživatelů. Zajímavé je, že k tomu využije také aplikaci Health Studies od Googlu. Cílem studie bude zjistit, jak lidé ve skutečnosti používají své telefony a jak to ovlivňuje jejich duševní pohodu. V příspěvku na blogu společnosti, který napsal jeden z vedoucích výzkumníků projektu, se uvádí, že cílem výzkumu je ale také v konečném důsledku pomoci společnostem navrhovat lepší produkty, a v budoucnu dokonce formovat politiku či vzdělávání.

Výzkumníci se rozhodli zmiňovanou aplikaci použít zejména proto, že jim může pomoci získat lepší obraz o tom, jak lidé skutečně používají své telefony, na rozdíl od jiných studií, kdy jsou lidé požádáni, aby sledovali a hlásili vlastní používání aplikací (což je pochopitelně méně přesná metoda). Tým vědců tak doufá, že jejich přístup jim umožní zjistit data, která v jiných studiích unikala (mělo by jít například o to, jak množství času stráveného sledováním obrazovky ovlivňuje spánek). Doufají také, že se tímto způsobem výrazně sníží požadavky na účastníky studie, což by mělo přilákat větší skupinu lidí. Kromě většího vzorku by jim to mohlo navíc pomoci získat údaje od méně početných a mladších skupin obyvatelstva.

Výzkumníci uvedli, že budou shromažďovat „přímá a objektivní měření toho, jak lidé používají své telefony“, což bude spjato s duševní pohodou, kvalitou spánku či fyzickou aktivitou. Ti z účastníků studie, kteří vlastní Fitbit, se mohou rozhodnout pro sdílení některých údajů i z tohoto zařízení.

Jako příklad toho, jaké údaje bude studie shromažďovat, uvedl mluvčí společnosti Google Ize Conroy počet odemknutí telefonu či kategorie aplikací, které používáte.

Uživatelé budou muset poskytnout informovaný souhlas s účastí, výslovně se také uvádí, že poskytnuté údaje „budou spravovány podle přísných etických norem a budou použity pouze pro výzkum a k informování o lepších produktech“, nikoli tedy pro reklamu či prodej.

Pokud vás testování zaujalo, můžete se pomocí aplikace Health Studies zaregistrovat jako účastník studie. Stáhnete si ji z Obchodu Google Play. Studie bude spuštěna v pátek 27. května a běžet bude po dobu čtyř týdnů.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.