Foto: se svolením University of Tokyo

Vědci chtějí obléci roboty do umělé kůže, která bude připomínat lidskou

Jednou možná budeme mít humanoidní roboty natolik realistické, že budou mít kůži, která bude vypadat a cítit, hojit se a pohybovat se stejně jako ta naše. Tým vědců z Tokijské univerzity a Harvardovy univerzity zkoumá, jak toho dosáhnout. V rámci tohoto experimentu vytváří často kuriózní stroje s kůží.

Ve svém článku publikovaném v časopise Cell Reports Physical Science vysvětlují, že současné techniky používané k vytváření ekvivalentů kůže, které mohou dokonale zapadnout do 3D struktur, jako jsou robotické prsty, nemají mechanismus, který by dokázal „fixovat kůži k podkožní vrstvě“. Pro svou studii použili jako řešení tohoto problému techniku, kterou nazývají „kotvy perforačního typu“ a která je inspirována kožními vazy.

Jednoduše řečeno, kožní vazy udržují naši kůži připevněnou k tkáni a svalům pod ní, takže se při každém pohybu neuvolňuje a nerozhazuje jako látka na figuríně. Tým má v plánu nahradit těmito kotvami biologické vazy. Aby výzkumníci demonstrovali účinnost metody při připevňování syntetické kůže k 3D objektům, vytvořili robotický obličej pokrytý ekvivalentem kůže, který se umí usmívat, tedy spíše deformovat do tvaru úsměvu. Ostatně můžete posoudit sami, nakolik vám výsledek připadá realistický (video najdete pod článkem).

Zdroj: engadget.com