Vědci dokázali na krátkou dobu oživit mozky mrtvých prasat

Vědcům z Yaleovy univerzity se podařilo až na 36 hodin obnovit cirkulaci krve do mozků mrtvých prasat. Oživili tak miliardy mozkových buněk. Experiment byl výsledkem čtyřletého výzkumu a vědci při něm použili metodu zvanou BrainEx.

Tým vedený expertem na neurovědu Nenadem Sestanem k experimentu použil oddělené hlavy 100 až 200 mrtvých prasat, které získal z jatek. Sestan se pro odborný časopis MIT Technology Review nechal slyšet, že miliardy oživených mozkových buněk byly zdravé a schopné normální aktivity. Mozky prasat byly předtím mrtvé zhruba čtyři hodiny.

Podle týmu nicméně nic nenasvědčuje tomu, že by i při tak velkém počtu oživených mozkových buněk nabyla mrtvá zvířata vědomí. Mozky prý ani nevykazovaly měřitelné známky aktivity, pokud jde o mozkové vlny. Zmíněný systém BrainEx zahrnuje použití čerpadel, trubic, topných těles a umělé krve, kterou vědci ohřívají na tělesnou teplotu. Krev po napojení na mozek začne dopravovat kyslík do hluboko ukrytých malých cév.

Podle Stevea Hymana, vedoucího psychiatrického výzkumu v ústavu Broad Institute v americkém Cambridge, seznámeného s výzkumem Sestanova týmu, jsou možná tyto mozky poškozené, ale „pokud jsou buňky živé, jde o živý orgán“. Výzkum vědců ale vyvolává i vážné etické otázky, např. pokud by se stejná metoda měla použít u lidských mozků. Teoreticky by se totiž mohl redefinovat sám pojem smrti. Podle Hymana jsou však představy, že by naše mozky mohly být jednou jednoduše transplantovány do nových těl nebo dokonce „žít“ samy o sobě, „vzdálené realitě“, protože něco takového je prý – alespoň v současnosti – nemožné.

Sestan nicméně na akci organizované ústavem National Institutes of Health v Marylandu prohlásil, že lidské mozky oddělené od těla a oživené uvedenou technikou by mohly být využity pro výzkum nových metod léčby neurodegenerativních onemocnění mozku (např. Alzheimerovy choroby) nebo rakoviny.

 

Zdroj: bgr.com, mirror.co.uk