Vědci dokázali, že hraní Pokémonů může ovlivnit mozek
Velmi zajímavý fakt z oblasti lidského mozku objevili při nedávném experimentu vědci ze Stanfordské univerzity. V lidském mozku je totiž oblast, kterou bychom mohli nazvat “fanouškovským záhybem” a tato oblast reaguje například na Pokémony nebo jiný fenomén, který daného člověka silně ovlivnil v dětství.
Už poměrně dlouho jsou známá fakta o tom, že specifické oblasti mozku reagují na podněty jako jsou tváře, slova nebo čísla. Jedná se o většinou o podněty, které vídáme v určitém dětském věku. Na základě toho vznikla teorie o tom, že by podobně mohly mozek ovlivnit i kulturní fenomény, kterým bylo dítě v raném věku vystaveno.
Jako ideální objekty pro konkrétní výzkum se nakonec ukázali fanoušci Pokémonů, tedy fenoménu, který byl nejaktuálnější na přelomu tisíciletí. Jejich výhodou je, že se s pokémony setkávali v různých formách – videohry, seriál, sběratelské kartičky a také v tom, že samotné příšerky jsou vizuálně výrazné a nezaměnitelné.
Výzkum reakcí mozku na podněty spojené právě s Pokémony ukazuje aktivitu v mozkovém záhybu v oblasti mezi ušima, jež je nazývaný okcipitotemporální sulcus. Při jiných „všedních“ podnětech je tato oblast neaktivní. Je tedy pravděpodobné, že právě díky této oblasti mozku si fanoušci Pokémonů (ale i řady jiných podnětů) daný obsah mnohem více užijí.
Zdroj: engadget.com