Vědci hledají způsob, jak zabránit rozvoji a množení bakterií ve vesmíru. Pomoci jim může nový materiál

O potížích při dobývání vesmíru se nejčastěji mluví v souvislosti s technologickými problémy. Průzkum vesmíru však provází i řada dalších obtíží a jednou z nich jsou bakterie. Ačkoliv celý vesmírný program probíhá v maximální čistotě a sterilitě pronikání mikroorganizmů do vesmírných lodí a stanic nelze zkrátka zabránit.

Problémem a noční můrou kosmonautů je potom především fakt, že bakterie v cizím prostředí s rozdílným tlakem rychle mutují a stávají se odolné proti standardní pozemské léčbě, jako jsou antibiotika. Některé z nich si například dle výzkumů vzorků z ISS vybudovaly silnější buněčné stěny. Problém je především nižší tlak, gravitace a také různé druhy záření. Samostatnou kapitolou je potom uzavřené prostředí v rámci nějž se kolonie bakterií vyvíjejí.

Riziko nakažení posádky, je zatím teoretické, přesto však velmi reálné. Vědci, kteří vyvíjejí součástky pro vesmírný program tak stojí před náročným úkolem, jak astronauty co nejvíce ochránit. Na toto konto proběhl zajímavý experiment. Ten nevychází z aplikace léčiv, ale z prevence, založené na staronovém způsobu.

Na záchodové dveře ISS byly umístěny tři kovové destičky, jedna z obyčejné oceli, druhá potažená stříbrem a třetí pokrytá speciálním materiálem AGXX. Ocelová destička sloužila jako kontrolní, stříbro bylo experiment použito, protože jeho antimikrobiální vlastnosti jsou známé už od starověku, AGXX je speciální materiál vytvořený ze směsi stříbra a ruthenia.

Po šesti měsících nevykazoval povrch AGXX destičky přítomnost žádného bakteriálního kmene a po 19 měsících pouze 12 druhů bakterií, což je o osmdesát procent méně než na obyčejné ocelové destičce. Navíc žádné z nich nepředstavovali pro lidskou posádku potenciální riziko.

Výzkum ukázal, že AGXX by se v budoucnosti mohl využívat ve vesmírných lodích, stanicí a koloniích. Pravděpodobně by své uplatnění našel ve „špinavých“ provozech jako jsou koupelny, záchody nebo třeba kuchyně. Dostatečná sterilní úroveň by mohla být zásadním předpokladem pro dobývání Měsíce, Marsu a i pro další vesmírné mise.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.