Foto: Unsplash

Vědci nahlédli do nitra rakovinné buňky, nové poznatky by mohly pomoci při její léčbě

Tým vědců z Velké Británie pomocí nové zobrazovací techniky nahlédl do nitra nádorové buňky. Nová technologie by měla mimo jiné usnadnit pochopení toho, jak různé druhy rakoviny reagují na konkrétní léčbu.

Výzkum vedli vědci z University of Surrey a podíleli se na něm další vědci z University of College London a farmaceutické společnosti GSK a také společnosti Yokogawa a Sciex. Cílem projektu bylo získat lepší přehled o složení lipidů, které se nacházejí uvnitř rakovinné buňky.

„Lipidy jsou základní složkou rakovinných buněk a jsou nezbytné pro jejich růst, množení a metastázování,“ uvedla hlavní autorka Melanie Bailey, chemická inženýrka z University of Surrey. „Fungují jako zdroj energie pro nádorové buňky, ale také umožňují nádorovým buňkám vysílat signály zdravým buňkám a měnit je na rakovinné.“

Vědci zjistili, že různé rakovinné buňky mohou mít velmi odlišné lipidové profily. Zjistili také, jak se tyto lipidy mění v závislosti na prostředí. Tyto poznatky by mohly otevřít cestu k zásadním objevům v oblasti rakoviny.

„Vzhledem k tomu, že lipidy jsou pro fungování rakovinných buněk velmi důležité, umožní nám studium lipidových profilů lépe pochopit, jak rakovinné buňky reagují na různé způsoby léčby (např. léky, ozařování) a jak metastazují,“ uvedla Bailey. Nové poznatky by tedy mohly výrazně pomoci při léčbě rakoviny.

Zdroj: gizmodo.com