Foto: Pxfuel

Vědci našli důkaz o nové vrstvě ve vnitřním jádru Země

Přestože řada vědců upírá své zraky do vzdáleného vesmíru, pravdou je, že planeta Země také stále ukrývá řadu otázek a tajemství. Velkou záhadou je například přesné složení jádra naší planety. Nyní se ale podařilo tento vědecký oříšek do velké míry rozlousknout. Vědecký tým z Australské národní univerzity (ANU) přišel s přesvědčivými důkazy o nové vrstvě, která se nachází ve vnitřním jádru Země.

Toto „nejvnitřnější vnitřní jádro“ (jak je vědecký tým nazývá) je koule ze slitiny železa a niklu, která, jak vysvětluje profesor Hrvoje Tkalčić, je „zkamenělým záznamem“ dávné historie Země. Až dosud přitom věda rozeznávala pouze čtyři vrstvy (zemská kůra, plášť, vnější jádro a vnitřní jádro).

Vědci toto skryté jádro objevili díky studiu seismických vln, které se pohybovaly přes celý průměr Země tam a zpět až pětkrát za sebou, což výzkumníky zaujalo. Průzkum těchto vln blízko středu Země naznačil odlišnou krystalickou strukturu uvnitř nejvnitřnější vrstvy.

Vědci se domnívají, že toto nejvnitřnější jádro poukazuje na významnou událost v minulosti Země, která měla podstatný dopad na formování srdce planety. Další výzkum by také mohl pomoci vysvětlit vznik magnetického pole Země. Magnetické pole přitom hraje důležitou roli, jelikož chrání Zemi před škodlivým zářením a brání vodě v úniku do vesmíru.

Nové poznatky navíc mohou pomoci při studiu dalších planet ve vesmíru. Například Mars je považován za pustou planetu, protože zhruba před čtyřmi miliardami let ztratil své magnetické pole a nezůstala na něm žádná ochrana před slunečním větrem a prachovými bouřemi, které postupně odnášely atmosféru a oceány. Výzkumníci zabývající se hledáním exoplanet by zase mohli tyto poznatky využít při detekci obyvatelných světů. Přítomnost jádra podobného tomu zemskému sice není zárukou přežití, ale pro život na planetě hraje zásadní roli.

Zdroj: engadget.com