Vědci naučili kosatku opakovat lidská slova

Vědci naučili první kosatku na světě „říkat“ lidská slova. Unikátní výzkum provedl mezinárodní tým vědců na 14leté kosatce jménem Wikie, která žije ve známém vodním parku Marineland Aquarium ve francouzském Antibes.

Kosatky patří do čeleďi delfínovitých savců a jsou společně s delfíny považovány za jedny z nejinteligentnějších mořských zvířat. Svou vysokou inteligenci využívají hlavně při lovu, ale v případě kosatek žijících v zajetí i pro učení se od člověka. Díky bystrosti a společenské povaze je možné je dobře vytrénovat, což z nich činí vyhledávanou atrakci vodních parků po celém světě.

Vědci Wikie trénovali již dříve za účelem výzkumu napodobivého učení kosatek, a z minulosti tak věděla, jak některé povely „kopírovat“. V novém experimentu ji vědci učili např. plivat maliny, imitovat zvuk skřípajících dveří a také opakovat jednoduchá slova jako hello, bye, one, two nebo posloupnost prvních čísel. Podle vědců jde o první případ, kdy kosatku někdo takto cvičil, aby se učila a zřetelně opakovala lidské zvuky.

Jak píše web sciencealert.com, v minulosti byly zaznamenány pouze tři případy, kdy se nějakým zvířatům podařilo lidské zvuky napodobit. V roce 1985 vědci „rozmluvili“ tuleně obecného, v roce 2012 slona a ve stejném roce i kytovce běluhu mořskou. Studie z loňského roku také uvádí případ, kdy se běluha snažila naučit „delfínštinu“.

Wikie se podle vědeckého týmu učila rychle. Pomocí demonstrací naživo i pouštění nahrávek jí trvalo naučit se jedno slovo či spojení několika slov maximálně deset pokusů. Ne vždy se jí sice podařilo napodobit zvuk tak, aby mu bylo stoprocentně rozumět, nicméně nezávislí pozorovatelé s páskou přes oči prý slova přesto rozpoznali a slovům bylo rozumět i při jejich zvukové analýze.

Web v této souvislosti každopádně uvádí, že neexistuje vědecký důkaz o tom, že kosatka slovům, které se snažila opakovat, rozuměla. Vědci se i tak domnívají, že někteří kytovci, a zejména právě kosatky, jsou schopné měnit tóny svých hlasů v reakci na nově zaslechnuté zvuky ve svém prostředí. Z toho vyvozují, že mají rozvinutou schopnost sociálního učení.

Svoje poznatky o experimentu s kosatkou Wikie tým vědců shrnul do studie, kterou publikoval vědecký časopis Proceedings of the Royal Society B.

 

Zdroj: sciencealert.com, motherboard.vice.com