Foto: Pxfuel

Vědci objevili mikroby, kteří dokáží rozkládat plasty i při nízkých teplotách

Nesmírně zajímavý objev učinili vědci v Alpách a v Arktidě. Objevili zde totiž mikroby, kteří dokáží rozkládat plasty, aniž by k tomu potřebovali vysoké teploty. Jde tedy o potenciálně vynikající zprávu pro snižování odpadu v životním prostředí. Ačkoli se jedná pouze o předběžné zjištění, účinnější a efektivnější rozklad průmyslového plastového odpadu na skládkách by vědcům poskytl nový nástroj pro snižování ekologických škod.

Vědci ze Švýcarského federálního institutu (WSL) publikovali své výsledky tento týden v časopise Frontiers in Microbiology, kde podrobně popsali, jak bakterie a houby přizpůsobené chladu v polárních oblastech a švýcarských Alpách rozložily většinu testovaných plastů, přičemž k tomu potřebovaly pouze nízké až průměrné teploty. Právě teplota je rozhodujícím faktorem, jelikož běžné mikroorganismy živící se plasty potřebují ke své práci příliš vysoké teploty, kterých se v přirozeném prostředí těžce dosahuje.

„Bylo již nalezeno několik mikroorganismů, které dokáží rozkládat plasty, ale když se jejich enzymy, které to umožňují, aplikují v průmyslovém měřítku, obvykle fungují pouze při teplotách nad 30 °C,“ vysvětlili vědci. „Potřebné zahřívání znamená, že průmyslové aplikace jsou nákladné a nejsou uhlíkově neutrální.“

Bohužel žádný z testovaných mikroorganismů neuspěl při rozkladu biologicky nerozložitelného polyethylenu (PE), jednoho z nejnáročnějších plastů, který se běžně vyskytuje ve spotřebitelských výrobcích a obalech. Ale 56 % testovaných kmenů rozložilo biologicky rozložitelný polyester-polyuretan (PUR) při 15 °C. Ostatní rozkládaly komerčně dostupné biologicky rozložitelné směsi polybutylen adipát tereftalátu (PBAT) a kyseliny polymléčné (PLA). Nejúspěšnější byly dva kmeny hub z rodů Neodevriesia a Lachnellula – rozkládaly všechny testované plasty kromě PE.

Plasty jsou příliš nedávným vynálezem na to, aby se stačily vyvinout mikroorganismy schopné je rozkládat. Vědci však uvedli, že nalezené mikroorganismy dokáží rozkládat některé plasty proto, že jsou vybaveny enzymem schopným rozkládat kutin (který tvoří ochrannou vrstvu rostlin) a má s plastem mnoho společného.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.