Foto: se svolením NASA

Vědci objevili shluk galaxií, který by mohl pomoci porozumět rozpínání vesmíru

Vesmírný teleskop Jamese Webba v krátkém čase zprostředkoval další zajímavý obrázek. Vědci s jeho pomocí objevili pevně u sebe sevřený „uzel“ nejméně tří galaxií, které se formovaly kolem kvasaru před 11,5 miliardami let, tedy něco málo přes 2 miliardy let po velkém třesku.

Spektrograf dalekohledu v blízké infračervené oblasti ukázal nejen to, že galaxie kolem sebe obíhaly vysokou rychlostí (až 700 kilometrů za sekundu), ale také to, že se jedná o jednu z nejhustších známých oblastí raného formování galaxií. Hustota je tak vysoká, že vedoucí výzkumná pracovnice Dominika Wylezaleková navrhla, že v této oblasti mohou být dokonce dvě „galaktická hala“ temné hmoty, která se spojují.

Také samotný kvasar (pojmenovaný SDSS J165202.64+172852.3) je neobvyklý. Nevyzařuje totiž tak širokou škálu světla jako „normální“ kvasary. Tyto objekty slouží jako aktivní galaktická jádra a jsou poháněny plynem padajícím do supermasivní černé díry v jádru jejich galaxií.

Snímky také ukazují, nakolik jsou senzory Webbova teleskopu silné. Dřívější studie využívající Hubbleův dalekohled a dalekohled Gemini-North totiž nebyly schopny odhalit více než jednu hostitelskou galaxii.

Bude ještě zapotřebí provést další studie, aby vědci zjistili, jak se podobné kupy galaxií formují a jak je ovlivňují supermasivní černé díry. Již nyní však informace zjištěné pomocí Webbova teleskopu slibují, že lidstvo lépe pochopí, jak vznikla současná síť galaxií včetně té naší.

Zdroj: engadget.com