Foto: Unsplash

Vědci objevili v lidských střevech a ústech podivné struktury podobné virům

Lidské tělo je velkou záhadnou a vědci před sebou mají v tomto ohledu ještě pořádný kus práce. Dobrým příkladem je i současný objev dosud neznámé struktury, která se nachází v lidských střevech a ústech. Vědci tyto struktury podobné virům nazvali obelisky kvůli jejich předpokládanému mikroskopickému tvaru.

Objevené struktury se replikují podobně jako viry, ale jsou mnohem menší a jednodušší. Vzhledem k miniaturním rozměrům spadají do třídy viroidů, což jsou obvykle jednořetězcové RNA bez bílkovinného obalu. Většina viroidů jsou však infekční agens, která způsobují onemocnění, nový objev ale nic takového nenaznačuje.

Hlavní otázkou je tedy to, proč se v lidském těle nachází a jaký mají účel. Objevitelé ze Stanfordovy univerzity, Torontské univerzity a Technické univerzity ve Valencii mají několik teorií. Mohou ovlivňovat aktivitu genů v lidském mikrobiomu, ačkoli se zdržují i v ústech. K tomu by jim posloužila běžná bakterie Streptococcus sanguinis, jež se právě v ústech nachází. Předpokládá se, že tyto viroidy infikují různé bakterie v ústech i ve střevech, i když prozatím není jasné proč.

Zdá se, že některé nalezené viroidy obsahují instrukce pro enzymy potřebné k replikaci, takže se zdají být složitější než průměrný viroid. V každém případě se již léta vede debata o slepici a vejci, tedy zda se viry vyvinuly z viroidů, nebo zda se viroidy vyvinuly z virů, takže další studie by tento spor mohla konečně rozetnout.

I když vědci přesně nevědí, co mají viroidy za úkol, zjistili, jak jsou v našich tělech velmi rozšířené. Tyto sekvence se nacházejí zhruba v sedmi procentech lidských střevních bakterií a v neuvěřitelných 50 procentech bakterií v ústech. Střevní struktury se také vyznačují odlišnou sekvencí RNA ve srovnání s viroidy v ústech.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.