Foto: Pixabay

Vědci odcházejí z Twitteru

Podle agentury Pew Research většina amerických uživatelů uvádí, že od loňského převzetí Twitteru (nově nazvaného X) Elonem Muskem na ní tráví méně času. Nové údaje naznačují, že se od služby stahuje i další významná skupina uživatelů. Podle průzkumu, který provedl časopis Nature mezi více než devíti tisíci vědci, více než polovina vědeckých pracovníků, kteří používají Twitter, uvádí, že snížili množství času, který na platformě tráví, nebo ji zcela opustili. Téměř polovina dotázaných uvedla, že začala užívat alternativní sociální sítě, jako je například Mastodon.

Mastodon zaznamenal výrazný nárůst počtu uživatelů od oznámení Muskova převzetí Twitteru. Přibližně 47 % vědců uvedlo, že v uplynulém roce tuto open-source platformu použili. Druhou nejoblíbenější platformou mezi vědci byl LinedIn (35%) a hned za ním následoval Instagram (27%). Zajímavé je, že aplikace Threads obsadila čtvrtou příčku, přestože byla spuštěna jen několik dní předtím, než Nature provedl průzkum.

Jak upozorňuje časopis Nature, Twitter byl v minulosti pro výzkumné pracovníky a vědce důležitou platformou. Vědečtí pracovníci na Twitteru debatovali a zprostředkovávali výsledky svého výzkumu ostatním uživatelům. To se však změnilo. Mnoho uživatelů má nyní pocit, že jejich hlasy jsou na platformě přehlušeny uživateli s předplatným Twitter Blue. Navíc společnost zdražila své rozhraní API pro výzkumné pracovníky natolik, že většina z nich k němu již nemá přístup.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.