Vědci odhalili tajemství bakterií požírajích plast – enzymový koktejl může změnit nakládání s odpadovými plasty
Jedním z největších problémů globálního znečištění životního prostředí je všudypřítomnost plastů. Ty se ve formě mikročástic vyskytují téměř všude. Nacházíme je jak v tělech živočichů, tak v životním prostředí samotném. Jedna renomovaná studia například říká, že průměrný člověk zkonzumuje týdně tolik plastů, že by to vydalo na platební kartu.
Ne vždy musí být ale konzumace plastů nutně špatná. Vědcům z University of California se podařilo najít dva enzymy, které štěpí většinu široce rozšířených plastů. Produkuje je přitom bakterie Ideonella Sakaiensis. Tyto bakterie byly objeveny japonskými vědci v roce 2016 a už při jejich objevu bylo zjištěno, že tyto bakterie nějak souvisí s rychlejším rozkladem plastů, a staly se proto předmětem výzkumu.
Vědci zkoumali, jak je možné, že činnost bakterií plasty tak rychle rozkládá. V roce 2018 se jim podařilo objevit enzym, který nazvali PETáza. Ten byl schopný narušovat dlouhé a pevné řetězy molekul, ovšem podařilo se mu urychlit rozpad materiálu pouze o 20 procent. Klíčem k úspěchu bylo odhalení druhého enzymu nazvaného MHETáza.
Tento enzym rozkládá MHET, vytvořený v prvním kroku procesu rozpadu, na ještě jednodušší formy: TPA a ethylenglykol. Tyto látky pak mohou být rozloženy jinými mikroorganizmy. Studie zjistila, že tento dvou-enzymový „koktejl“ dokáže rozložit plast šestkrát rychleji než přirozeně se vyskytující procesy. A navíc existuje naděje na vyšší efektivitu tohoto procesu. Je zde tedy naděje, že by se v relativně krátkém čase mohlo výrazně zlepšit odpadové hospodářství ve vztahu k plastům.
Zdroj: earther.gizmodo.com