Foto: se svolením University of Florida

Vědci poprvé vypěstovali rostliny v měsíční půdě, může to znamenat přelom pro život na Měsíci

Vědcům z Floridské univerzity se podařilo poprvé na světě (a na Měsíci) vypěstovat rostliny v měsíční půdě. Použili pro to vzorky půdy získané při misích Apollo 11, 12 a 17, neměli toho ale moc, s čím by mohli pracovat. Zatímco z Měsíce bylo na Zemi přivezeno celkem 842 liber (382 kg) půdy a hornin, vědci dostali od NASA pouhých 12 gramů takzvaného „měsíčního regolitu.“ Přesto to bylo více než čtyři gramy, které požadovali. Vědci Rob Ferl a Anna-Lisa Paul museli být trpěliví, aby se k půdě dostali – o vzorky žádali třikrát během 11 let.

K experimentu tým použil malé zkumavky, které se obvykle používají ke kultivaci buněk. Do každé z nich umístili gram půdy, přidali živný roztok a poté vložili několik semen houseníčka rolního (Arabidopsis thaliana). V rámci kontrolní skupiny zasadili vědci semena také do jiných typů půdy, včetně simulované marťanské půdy, půdy z extrémního prostředí.

Téměř všechna semena zasazená do měsíčního regolitu vyklíčila, nicméně rostliny vykazovaly určité rozdíly oproti rostlinám pěstovaným v kontrolní skupině. Některé rostliny z měsíční půdy – v závislosti na konkrétním vzorku, kdy nejhůře se dařilo rostlinám v půdě dovezené Apollem 11 – rostly pomaleji nebo byly menší.

Úspěch experimentu otevírá cestu k možnosti pěstování rostlin na Měsíci k získávání potravy a kyslíku, a to ještě předtím, než NASA v rámci svého programu Artemis poprvé od roku 1972 dopraví lidi na povrch Měsíce.

Zdroj: endgadget.com