Vědci potvrdili, že sonda Curiosity našla na Marsu zbytky metanu

Před šesti lety otřásla vědeckým světem zpráva, že sonda Curiosity objevila na povrchu Marsu zbytky metanu. Tento organický plyn je minimálně v prostředí Země spjatý se životem, neboť se jedná o odpadní látku vzniklou při rozkladu organických látek. Protože se jednalo o stopové množství této látky, vědci předpokládali, že se jedná opravdu o metan, ovšem na opravdové potvrzení museli počkat.

A dočkali se jej až nyní. Výzkum, který publikoval časopis Nature Geoscience, potvrzuje že látka, kterou NASA objevila ve vzorku sondy Curiosity je opravdu metan. Výzkum, který provedli pracovníci Institutu pro kosmickou astrofyziku a planetologii v Římě v Itálii neodpovídá na otázku odkud metan ze vzorků pochází, přináší však nezávislé potvrzení předchozích zjištění. Měření muselo být velice přesné a vědci pro něj vytvořili novou specifickou metodu, která umožní provést stovky měření na relativně malé ploše.

Podle vědců je to možnou známkou toho, že planeta Mars měla v dávné době vhodné podmínky pro rozvoj života. Nyní vyvstává otázka, odkud se metan na povrchu Marsu vzal. Problém je v tom, že v atmosféře nevydrží dlouho, a tudíž musí mít někde na planetě svůj zdroj. Tím mohou být například plynové kapsy pod povrchem planety, které se zatím nepodařilo objevit.

Zajímavostí také je, že se jednalo zatím o jediné měření, které přítomnost metanu potvrdilo. Vědci to připisují tomu, že metan se z útrob Marsu uvolňuje nepravidelně. Je jisté, že právě metan bude jednou z výrazných výzkumných otázek, jíž se budou současné i budoucí průzkumné programy Marsu zabývat.

Zdroj: gizmodo.com