Vědci představili komplexní model části mozku octomilky, pracovali na něm několik let

Mozek nejen ten lidský – je neuvěřitelně složitý aparát, kterému jsme zatím ve větší míře nedokázali porozumět. Výzkumný projekt společnosti Google nám nyní umožňuje udělat si lepší představu o tom, jak lidský mozek pracuje. Vědci z výzkumného kampusu Janelia ve Virginii využili metodu tzv. connectomiky, která umožňuje pomocí kombinace zobrazovacích technik mapovat fyzické dráhy částic v mozku.

Ve videu, které je jedním z výstupů projektu, vědci odhalují něco tak zdánlivě jednoduchého, jako je mozek octomilky. I ten ale tvoří 25 000 neuronů, jež vytváří dohromady více než 20 milionů synapsí. Jedná se podle nich o milník v oblasti connectomiky.

Tato metoda má mezi odborníky smíšenou pověst. Ti, kdo k ní přistupují pozitivně, říkají, že nám pomůže lépe poznat mozek a nervové ústrojí obecně. Negativisté poukazují na to, že nemáme dostatek znalostí o mozku, abychom byli schopní její možnosti naplno využít a domnívají se, že by se měl výzkum ubírat jiným směrem.

Mozek octomilky (velký přibližně jako zrnko máku) byl rozřezán na plátky tenké 20 mikrometrů, což je přibližně třetina tloušťky lidského vlasu. Následně byly vzorky „vyfotografovány“ pomocí elektronového mikroskopu. Díky tomu měli vědci k dispozici 50 bilionů voxelů (3D pixelů), ze kterých následně počítačové algoritmy sestavily model.

Navzdory vývoji výpočetních možností museli následný model zkontrolovat a dopracovat vědečtí pracovníci. Touto prací strávili více než dva roky intenzivní práce. I tak se jim podařilo vytvořit model pouze části mozku, známé jako hemibrain. Dohromady obsahuje mozek octomilky 100 000 neuronů, lidský jich má přitom podle posledních výzkumů 86 miliard. To nám dává alespoň mlhavou představu o tom, jak daleko jsme od vytvoření komplexního modelu lidského mozku.

Zdroj: janelia.org