Zdroj: youtube.com

Vědci představili malého biorobota, jehož tělo většinově tvoří voda, jeho aplikace by mohla mít velkou budoucnost

Náš nepravidelný seriál o na první pohled podivných robotech má další kapitolu. Vědci z Northwestern University vyvinuli robota, respektive materiál, který je svým složením velmi podobný živým organizmům. V jeho složení hraje hlavní roli voda, která tvoří téměř 90 procent jeho hmotnosti. Jeho první iterace, která může připomínat citronovou kůru, dokáže kráčet rychlostí člověka, přepravovat materiál nebo se pohybovat do kopce.

Robot v sobě nemá žádný složitý mechanický nebo elektronický systém, jeho tvůrci pracovali s biologickými a chemickými procesy. Robot získává energii ze světla, které jej aktivuje, a orientuje se podle magnetického pole.

Jeho základem je přesná molekulární struktura, která dokáže vylučovat nebo absorbovat molekuly vody. Tím, že dokáže ztuhnout, nebo naopak změknout připomíná svaly. Tyto části jsou upevněny na niklovém skeletu, který dává tvar a je feromagnetický. Konkrétní roboty lze díky němu konstruovat tak, aby se pohybovali po předem vytyčených drahách.

První prototypy těchto zařízení si můžete prohlédnout ve videu pod článkem. Jejich velikost je přibližně centimetr. Jeho tvůrci předpokládají, že by neměl být problém je ještě miniaturizovat, a to do té míry, že by dokázali fungovat na mikroskopické úrovni. Jednou z možných aplikací by mohla být cílená distribuce léků v těle pacienta. Další možností by bylo programování „roje“ těchto robotů, kteří by dokázali vytvořit určitou strukturu.

K výše zmíněným možnostem aplikace je ještě poměrně daleko a vědce čeká spousta práce. Video ale naznačuje, že první krok v tomto projektu funguje.

Zdroj: news.northwestern.edu