Foto: Pxfuel

Vědci představili robotický dron s pařáty, který umí přistát na větvi jako pták

Vědci ze Stanfordovy univerzity představili zcela jedinečné zařízení – robotický dron s ptačími pařáty. Nese název SNAG, což je zkratka pro „stereotypní vzdušný uchopovač inspirovaný přírodou“, slovem „stereotypní“ se přitom myslí typické chování, které používají ptáci při přistávání. Předchozí vědecký výzkum totiž ukázal, že ptáci používají stejnou techniku uchopování bez ohledu na povrch, na který se chystají přistát. William Roderick, vědec zabývající se robotikou a spoluautor studie, vysvětlil, že ptáci jednoduše „nechávají nohy, aby si poradily s variabilitou a složitostí textury povrchu“.

Stejným způsobem proto postupovali i vědci při vytváření robotických pařátů. Spolupracovali přitom se dvěma dalšími týmy specializujícími se na roboty inspirované zvířaty a na vzdušné roboty inspirované ptáky. Společně se jim podařilo navrhnout a sestrojit „robota, který dokáže přistát na složitých površích a uchopovat nepravidelné předměty“.

Nohy a pařáty robota SNAG jsou vymodelovány podle sokola stěhovavého, nicméně místo křídel má robot kvadrokoptéry dronu. Vyroben je z lehkých materiálů a dokáže unést dokonce desetinásobek své hmotnosti. Fascinující je, že kostra robota byla vyrobena pomocí 3D tisku z plastu, zatímco „svaly“ a „šlachy“ imitují rybářské vlasce a motory. Každá noha má přitom vlastní motor.

Při dosednutí pařáty absorbují energii nárazu a přeměňují ji na sílu úchopu. K rychlému sevření pařátu přitom dochází po kontaktu s podkladem v čase kratším než 50 milisekund. Jakmile se pařáty zachytí větve, kotníky se uzamknou a akcelerometr snímající přistání spustí vyvažovací algoritmus pro stabilizaci. V přírodě jde přitom o nesmírně složitý mechanismus.

Kromě přistávání na různých površích byl SNAG také schopen chytat předměty hozené rukou (například pytlík a tenisový míček). Budoucí verze tohoto robota by proto mohly provádět monitorování volně žijících zvířat, výzkum životního prostředí (např. včetně požárů), ale i pátrací či záchranné akce.

Zdroj: gizmodo.com