Foto použito se souhlasem Houston Methodist

Vědci představili speciální elektromagnetickou přilbu schopnou zmenšovat nádory na mozku

Lékařská věda využívá moderní technologie stále hojněji. V minulosti jsme byli svědky představení řady přístrojů, které využívají umělou inteligenci k tomu, aby zlepšovaly diagnózu nebo léčbu závažných problémů. V současnosti se rýsuje další velmi zajímavý přístroj, který lze bez přehánění označit jako futuristický. Je jím speciální magnetická přilba, která má potenciál pomáhat pacientům s nádorem na mozku.

V minulosti bylo představeno několik přileb, které pracovaly s umělou inteligencí, a dokázaly díky tomu odhalit a lokalizovat mozkové nádory. Vědci z hustonského Metodistického neurologického ústavu představili novinku – magnetickou helmu, která je dle prvních tesů schopná radikálně zmenšit nádor na mozku. Lékaři její účinky testovali na 53letém pacientovi s velkým zhoubným nádorem na mozku. Ten během léčby bohužel zemřel na nesouvisející zranění. Pitva ukázala, že se nádor na jeho mozku díky léčbě zmenšil o třetinu.

Helma je vybavena třemi rotujícími magnety připojenými k mikroprocesorovému elektronickému ovladači ovládanému dobíjecí baterií. V rámci terapie nosil pacient zařízení po dobu pěti týdnů na klinice a poté doma, kde mu s jejím správným použitím pomáhala manželka. Zpočátku ji nosil dvě hodiny denně a následně se tento interval zvyšoval až na šest hodin. Podle měření se zdálo, že rychlost zmenšování nádoru je přímo úměrná dávce magnetického pole, kterou pacient podstoupil.

Vynálezci zařízení, které obdrželo schválení od FDA, doufají, že jednoho dne by podobná zařízení mohla pomoci léčit zákeřné onemocnění mimo domov, bez náročných procesů chemoterapií a ozařování.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.