Vědci přišli s inovativní metodou hledání černých děr

Hledání vesmírných těles spadajících do kategorie černých děr je značně problematické. A to především proto, že přitahují všechno včetně částic světla což je činní prakticky neviditelnými. Odtud se také vzal jejich název. Brzy bychom se však měly dočkat průlomu v jejich zkoumání, protože podle serveru Space.com se vědcům podařilo vytvořit novou metodu na detekci těchto tajemných objektů. Černé díry by mohly detekovat na základě změn světla z hvězd v jejich bezprostředním okolí.

Černých děr je celá řada druhů, chovají se různě a díky tomu můžeme některé pozorovat. Některé například tvoří dvojici s hvězdou, vzájemně kolem sebe obíhají a hmotu, kterou hvězdy vypouští černá díra polyká. Tento proces uvolňuje rentgenové paprsky, které mohou vědci pomocí svých přístrojů pozorovat.

Tuto metodu lze uplatnit, pokud je hvězda a černá díra relativně blízko sebe. Podle předpokladu však existuje ve vesmíru obrovské množství černých děr, které partnerské hvězdy nemají. A právě ty by mohla pomoci najít nová metoda založená na Dopplerově jevu. Vědci zkoumají, jestli jas hvězd nestoupá nebo neklesá v pravidelných časových intervalech. Pokud by nějaký vzor objevily mohlo by to znamenat že hvězda a nějaký silný zdroj gravitace kolem sebe obíhají.

Vědcům se tímto způsobem podařilo objevit matnou černou díru v systému blízkému hvězdě 2MASS J05215658 + 4359220. Právě s tou tvořila nově objevená černá díra dvojici, jejich vzdálenost však byla taková, že nedovolovala zajištění černé díry výše zmíněnou metodou.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.