Zdroj: pixabay.com

Vědci rozluštili záhadu smrti členů Dyatlovovy výpravy – pomohl animovaný film i nárazové automobilové testy

Už více než 62 let vědci i nadšení amatéři pátrají po odpovědích na otázky týkající se smrti devíti členů Dyatlovovy expedice. Ti v roce 1959 zahynuli během své výpravy v pohoří Ural. Poté, co se přestali ozývat, byla vyslaná záchranná výprava, která celou skupinu objevila mimo stan, který byl navíc rozřezaný zevnitř.

Osudem výpravy se pochopitelně zabývalo mnoho vědců a pochopitelně se objevily i konspirační teorie o možné přítomnosti Yettiho nebo jiného neznámého zvířete, vojenských experimentech nebo zásahu UFO.

Zatím poslední vyšetřování vedené ruskými úřady konstatovalo, že za tragédii může lavina. K tomuto tvrzení ale chyběla relevantní vědecká data. Ta nyní dodal geotechnický inženýr z ETH Zürich, Alexandr Puzrina, který spolupracoval s Johnem Gaumenem, vedoucím laboratoře simulace sněhových lavin v EPFL.

Při výzkumu možností použili speciální lavinový model, který byl upraven pomocí dat z překvapivého zdroje – populárního animovaného filmu Frozen. Gaume vysvětluje, že jej zaujala realističnost fyziky sněhu, kterou dokázali animátoři vytvořit. Některé jejich algoritmy potom použil do vlastní simulace.

Druhým překvapivým zdrojem dat, který ve svém modelu vědci použili, pocházel z automobilového průmyslu. Pro přesné výpočty totiž potřebovali hodnoty sil a tlaků působících na lidské tělo při mimořádných situacích. V 70. letech proběhl v rámci výzkumu automobilky General Motors test, při němž bylo použito 100 mrtvých těl. Ta byla v různých rychlostech vystavována nárazům a některá z nich byla navíc vyztužena.

Právě tento fakt se ukázal jako klíčový. Členové výpravy totiž spali na vlastních lyžích, a právě to mohlo způsobit, že je lavina přímo nezabila, ale pouze těžce zranila. Smrt pak nastala později vysílením či mrazem. Důležitým faktem také bylo, že lavina byla poměrně malá a pomalá.

Zdroj: nationalgeographic.com