Vědci se chystají vzkřísit „mrtvou“ 3D TV

Vědci chtějí oživit zájem o momentálně skoro mrtvou technologii 3D TV. S nápadem přišli pracovníci počítačové laboratoře Computer Science and Artificial Intelligence Lab prestižní univerzity Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Inženýři zde vyvinuli technologii nazvanou Home3D, jež vychází z upravené paralaxní bariérové zobrazovací technologie a 3D hardwaru a softwaru postaveném na vlastním algoritmu. Jejich nová technologie dokáže okamžitě převést dvoukanálové stereoskopické video (chcete-li „staré“ 3D) na sytý, trojrozměrný obraz v „4K ready“ kvalitě, který je možný sledovat bez brýlí z minimálně 8 sledovacích úhlů.

Cílem pracovníků laboratoře je rozšířit 3D TV do domácností, což se ovšem v minulosti nepodařilo. Vedoucí výzkumník projektu citovaný serverem mashable.com Petr Kellnhofer vyjádřil naději, že „převedení dnešních 3D filmů do tohoto formátu otevírá dveře k tomu, aby se 3D obraz dostal do “domácností“. Dodal k tomu, že není problém takový displej vyrobit, ale jak takový displej používat.

Home3D může mít jistou šanci na úspěch. Na rozdíl od „starých” 3D TV, k jejichž sledování je nutné stát nebo sedět přímo před displejem, aby se aktivoval 3D efekt, nová technologie podporuje již zmíněných 8 úhlů a video v HD kvalitě. Na stejnou 3D TV by se tak mohlo dívat 8 a více lidí, kteří by měli stejný zážitek z trojrozměrného efektu jako člověk přímo před ní. Podle vedoucího týmu by také mělo být možné snadno portovat použitý algoritmus na jakýkoli displej nebo třeba na herní konzole.

Kelnhoffer se svým týmem, včetně profesora MIT Fredo Duranda nebo Williama Freemana, bude svoji nově vyvinutou technologii prezentovat na konferenci  SIGGRAPH konající se na přelomu července a srpna v americkém Los Angeles.

V minulosti  technologie 3D TV vzbudila velká očekávání s tím, že se rychle rozšíří do běžných domácností, ale nakonec se tato technologie setkala s malým zájmem spotřebitelů a většina výrobců tomuto specifickému segmentu displejů dnes nevěnuje pozornost. Kellnhofer se však domnívá, že „jeho“ Home3D se může začít prodávat poměrně rychle, protože podle něj má většina výrobců TV displejů s integrací technologií podporujících 3D efekt již zkušenost.

 

Zdroj: mashable.com