Foto: se svolením Science

Vědci vyrobili lepivý dron určený ke sběru eDNA z korun stromů

Švýcarští vědci vyvinuli speciální dron, který slouží ke sběru environmentální DNA (eDNA) z míst, kam se není možné jinak dostat nebo je to velmi obtížné a nákladné. Jde tedy zejména o koruny vysokých stromů, což je prostředí, které je kvůli špatné dostupnosti prozatím velmi málo zmapované.

Výzkumníci k tomuto účelu použití kvadrokoptéru vybavenou lepicí sběrnou klecí, která bude sbírat genetický materiál hmyzu či ptáků, kteří v korunách stromů žijí, což vědcům poskytne jasnější pohled na fungování a změny tohoto ekosystému.

Protože se ale větve stromů mohou při sebemenším kontaktu s dronem ohnout (a kontakt je přitom nezbytností, aby bylo možné sebrat eDNA), zařízení musí obsahovat speciální haptickou technologii, která využívá snímače síly k měření tlaku mezi dronem a větví. Podle toho pak upravuje přistání a opírá se o větev dostatečně jemně, aby nedošlo k setřesení cenného materiálu na zem.

Klec dronu získává vzorky pomocí lepivého povrchu vyrobeného z „lepicí pásky a bavlněné gázy zvlhčené roztokem vody a cukru“. Sběr jednoho vzorku zabere asi 10 sekund. Po sesbírání potřebného množství vzorků se dron vrací na základnu a cenný materiál je poté odeslán do laboratoře.

Dron si prozatím v rámci testování vedl velmi dobře. Shromáždil dostatek genetického materiálu k identifikaci 21 tříd živočichů od hmyzu a savců až po ptáky a obojživelníky. I přes tento úspěch však vědci upozorňují na řadu potíží (například smývání eDNA vzorků vydatným deštěm).

Vědci doufají, že jejich práce usnadní a zlevní environmentálním biologům výzkum živočichů, kteří žijí na špatně přístupných místech naší planety. Cílem je zároveň porozumět, jak změny životního prostředí ovlivňují biologickou rozmanitost, a pomoci identifikovat ohrožené druhy dříve, než bude pozdě.

Zdroj: engadget.com