Foto: se svolením University of Maine

Vědci vytiskli plně recyklovatelný dům z přírodních materiálů

Vzhledem k tomu, že se Spojené státy potýkají s historickým nedostatkem bytů a domů, domnívají se vědci z University of Maine, že našli řešení tohoto problému. Pomocí jedné z největších 3D tiskáren na světě vytvořilo univerzitní výzkumné centrum Advanced Structures and Composites Center (ASCC) první 3D tištěný dům vyrobený výhradně z materiálů na biologické bázi.

Nalezení způsobu, jak vyrábět domy ve 3D tiskárně, je výzvou, kterou se v posledních letech snaží řešit mnoho lidí. Doposud většina řešení zahrnovala použití betonu nebo hlíny a tradičních stavebních metod – jako je dřevěná konstrukce. Projekt BioHome3D je jiný.

Prototyp o rozloze 600 metrů čtverečních má vytisknuté podlahy, stěny a střechu z dřevěných vláken z udržitelných zdrojů a biologických pryskyřic. Dům je plně recyklovatelný a jeho sestavení nevyžaduje týdny a měsíce času stráveného na stavbě. Po vytištění čtyř modulů na 3D tiskárně ASCC sestavilo BioHome3D za půl dne. Jednomu elektrikáři pak trvalo asi dvě hodiny, než dům zapojil do elektřiny.

ASCC předpokládá, že BioHome3D by mohl pomoci řešit nedostatek bytů v USA tím, že sníží množství materiálu a práce potřebné ke stavbě cenově dostupných domů.

Stojí za zmínku, že nedostatek příbytků v USA vznikl ještě před pandemií a s ní spojenými problémy dodavatelských řetězců. Jenny Schuetzová, vedoucí pracovnice The Brookings Institution, tvrdí, že současné problémy s bydlením mají původ v restriktivních zákonech o územním plánování a předpisech o využívání půdy, které umožňují obyvatelům blokovat pokusy o výstavbu dalších domů v jejich sousedství. Jinak řečeno, na krizi bydlení je lepší nahlížet jako na politický, nikoli technologický problém.

V každém případě snížení nebo úplné odstranění betonu jako stavebního materiálů by mohlo znamenat změnu pro životní prostředí. Cement, klíčová složka betonu, má obrovskou uhlíkovou stopu. V roce 2018 se celosvětová výroba tohoto materiálu podílela na ročních emisích skleníkových plynů zhruba v 8 %, což je více znečištění, než kolik vyprodukoval celý letecký průmysl.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.