Vědci vytvářejí databázi DNA stromů k boji proti nelegální těžbě dřeva

Vědci vytvářejí databázi DNA stromů, která má pomoci v boji proti nelegální těžbě dřeva. Konkrétně má pomoci úřadům určit, jestli byly na trhu prodávané klády odneseny z chráněných oblastí. Na projektu spolupracuje norská vláda s mezinárodním oddělením Lesní správy USA.

Projekt se momentálně zaměřuje na vybudování databáze javorů velkolistých na západním pobřeží USA. Dřevo z těchto stromů je pro pytláky dlouhodobě velkým lákadlem, protože jeho prodej značně vynáší.

Dřevo z javorů velkolistých se dostalo do centra dění v mediálně ostře sledovaném případu z roku 2015. Tehdy měl majitel jisté pily podezření, že klády, které kupoval, nebyly získány legálně. Úřady následně testem DNA zjistily, že klády byly odneseny z národního lesa. Zatímco úřady k tomu musely dát dohromady tým státních expertů, nová iniciativa razí jiný přístup – spoléhá na dobrovolníky a odborníky z řad veřejnosti.

Ti, kdo by se do něj chtěli zapojit, musejí absolvovat on-line tréninkový kurz a projít testem, který prověří, jak rozumějí sběru vzorků. Norská vláda s Lesní správou USA věří,  že projekt by se mohl později rozšířit i na další druhy stromů a pokrýt více oblastí světa. Zatím plánují spustit podobnou iniciativu v Indonésii a v „hledáčku“ mají také Peru, kde se nelegální těžba dřeva v poslední době nebývale rozbujela.

 

Zdroj: endgadget.com