Vědci vytvořili program, schopný kategorizovat a překládat pískání myší

Výzkumníci z University of Washington představili program DeepSqueak, který může vědě zásadně pomoci – umožňuje totiž rozumět myším. Program dokáže na základě hlubokého učení (odtud také název) odhalit z myšího pískaní a dalších zvuků, jak se hlodavec aktuálně cítí. Tato možnost by mohla mít extrémní přínos k vyhodnocování laboratorních pokusů, jež se na myších a krysách provádí.

Tyto pokusy jsou defacto základem moderní lékařské vědy. Publikované studie založené právě na tomto způsobu práce získaly sedmdesát pět Nobelových cen v oboru lékařství. Myši a krysy spolu dokáží velmi efektivně komunikovat a pochopení této komunikace by mohlo přidat další vrstvu dat a umožnit nové objevy. Chování subjektů totiž může být  na základě pozorování vykládáno různě – pokud se po aplikaci některé látky vyhýbá myš vodě s cukrem (pochoutce) znamená to, že nemá chuť? Nebo že je šťastná a nemá potřebu další příjemné podněty vyhledávat? Data získaná díky DeepSqueaku by to mohla odhalit.

Dalším faktem je, že drobní hlodavci často komunikují příliš vysokými tóny, které lidské ucho neslyší. Strojové učení jej však dokáže identifikovat a zařadit do své analýzy. Program v současnosti funguje a zároveň se databáze, se kterou je schopný pracovat neustále rozšiřuje. Zatím není jasné, co přesně, který zvuk znamená, a program dokáže spíše odhalit obecnou náladu myší. Vědci však věří, že by dostatečně velká databáze a postupné zlepšování algoritmu programu DeepSqueak mohli umožnit úplné porozumění myšího chování. Mluví o něm jako o „myší Rosettské desce“.

Zdroj: theverge.com