Vědci vytvořili robotickou ruku schopnou poskládat Rubikovu kostku

Rubikova kostka je jednoduchý hlavolam, který od osmdesátých let fascinuje mnohé lidi. Jeho skládání totiž vyžaduje jak rychlé myšlení a představivost, tak určitou šikovnost. Mnozí řešitelé totiž nepoužívají ke skládání kostky dvě ruce, ale pouze jednu, skládají kostku nohama nebo skládají paralelně tři kostky během žonglování. Způsobů, jak dokázat svou šikovnost v souvislosti s Rubikovou kostkou je nespočet.

A jak si se skládáním tohoto hlavolamu poradí roboti? To vyzkoušeli vědci pracující v projektu OpenAI. Co se týče samotných algoritmů, řešících hlavolam, v zásadě nebylo co překonávat, v březnu 2018 totiž představili odborníci z MIT program, který dokázal vyřešit virtuální model Rubikovi kostky za 0,38 vteřiny.

Vědci z OpenAI vytvořili vlastní program založený na procesech strojového učení a s jeho pomocí dali svému robotu do vínku tolik zkušeností se skládáním bulharského hlavolamu, kolik by běžný člověk získal během 10 000 let intenzivního řešení.

Větším problémem, než teoretické řešení je samotné provedení robota, tak aby dokázal poskládat skutečnou kostku. Jeho autoři mu dali podobu robotické ruky. Skládání kostky jednou rukou vyžaduje velkou šikovnost, a právě tu musel získal i robot. Nezbytná je přesná synchronizace jednotlivých prstů i celé dlaně, tak aby se kostka správně překlápěla a bylo možné manipulovat s jednotlivými řadami a sloupci.

Vědci navíc ztěžovali ruce práci tím, že jí záměrně rušili. Obalili jí ubrousky, zapletly mezi její prsty gumičky do vlasů nebo ji stěžovali výhled na kostku barevnými papírky či mýdlovými bublinami.

Projekt spolku OpenAI ukazuje, jak moc mohou být roboti v oblasti jemné motoriky šikovní a kam může směřovat jedna z budoucích cest robotiky.

Zdroj: bbc.com