Vědci vytvořili unikátní snímač schopný zachytit fotografii v rozlišení 3 200 magapixelů
Jedním ze základních údajů digitální fotografie je rozlišení, tzv. magapixely. Mezi běžně dostupnými zařízeními v této oblasti vedou mobilní telefony s maximálním rozlišením 108 megapixelů. To se však nemůže rovnat současnému světovému rekordu, který stanovili vědci Stanfordské univerzity, kteří pomocí speciálního fotoaparátu dokázali pořídit fotografii o rozlišení 3 200 magapixelů, tedy 3,2 gigapixely.

Nejedná se přitom o experiment, ale o vytvoření funkčního fotoaparátu, který by měl pomáhat studovat temnou energii, temnou hmotu ve vesmíru v rámci projektu Legacy Survey of Space and Time (LSST) v Chile.
Fotografie pořízené tímto fotoaparátem by se v plné velikosti daly zobrazit na stěně tvořené 378 televizory s rozlišením 4K. Ve skutečnosti k tomu pravděpodobně nikdy nedojde a časosběrné snímky budou sloužit jako zásobárna dat pro další výzkum. Sílu tohoto rozlišení může demonstrovat fakt, že dokáže zachytit golfový míček vzdálený 24 kilometrů. Ve vesmíru dokáže zachytit předmět stomilionkrát menší než ten, který uvidí lidské oko.
Celá konstrukce vznikla složením 189 senzorů CCD, z nichž každý nabízí rozlišení 16 megapixelů. Tyto senzory jsou složeny do speciálních jednotek tzv. raftů. Těch má snímač celkem 21 a další 4, které se primárně nepoužívají ke sběru vizuálních dat. Skládání těchto komponent (cena jedné z nich byla 3 miliony dolarů) trvalo půl roku a výsledkem je snímač schopný zachytit 3,2 miliardy pixelů.
Fotografie o velkém rozlišení až několika petapixelů už byly vytvořeny, a to dokonce i v Praze. Na rozdíl o výše popsaného zařízení ale vznikly spojováním velkého množství postupně pořízených fotografií.
Zdroj: slac.stanford.edu