Vědci vyvinuli AI algoritmus předpovídající potenciálně násilné protesty

Psychologové a počítačoví experti z Univerzity Jižní Kalifornie vyvinuli AI algoritmus, který analýzou twitterových příspěvků předpovídá potenciálně násilné protesty. Nástroj by mohl sloužit bezpečnostním složkám k lepší přípravě na demonstrace, které „zavání“ násilím.

Algoritmus se analýzou „naučil“ jazyk, který indikuje odpor či nepřátelství. Výzkum ukázal, že u příspěvků týkajících se morálních otázek (přesněji otázek, které uživatelé považují za buď jasně správné, či špatné) byla vyšší pravděpodobnost, že zažehnou násilí.

Vedoucí projektu, doktorand Joe Hoover, s kolegou Mortezou Dehghanim a zbytkem týmu upřeli pozornost na 18 mil. tweetů týkajících se baltimorského protestu proti policejní brutalitě z roku 2015, který se rozpoutal po smrti Freddieho Graye. Jeho smrt údajně způsobila policie při převozu na policejní stanici kvůli podezření z ilegálního držení jistého typu nože. Systém analyzoval frekvenci zatčení (údaj tým použil jako proxy statistiku pro násilí) a zjistil, že statistika se zvyšovala v korelaci s tím, jak rostlo množství „moralizujících“ tweetů v době střetů demonstrantů s policií.

„Sledováním tweetů poslaných v době baltimorských protestů jsme odpozorovali, že nejenže se jejich počet v době násilných střetů s policií zvýšil, ale že jejich množství předpovědělo frekvenci zatýkání během protestů,“ vysvětlil Hoover. Dodal, že na základě toho provedli sérii behaviorálních experimentů, při nichž pozorovali stejný „morálně konvergenční“ efekt.

Podle Hoovera je nicméně zmíněný efekt jen jakýmsi „rozdmýchávačem“, který sice k násilí přispívá, není však jediným faktorem. Studie popisující výzkum Hooverova týmu byla zveřejněna minulý týden v odborném časopise Nature Behavior.

 

Zdroj: digitaltrends.com