Zdroj: washington.edu

Vědci vyvinuli kameru, kterou mohou nosit brouci. Poskytne unikátní pohled do světa hmyzu

Jak vypadá svět z hmyzí perspektivy? Přesně takovou otázku si kladou vědci z University of Washington a poté, co v roce 2018 sestrojili speciální senzorický „batůžek“ pro včely a čmeláky, představili svůj další projekt – miniaturní kamerku, kterou mohou na svých zádech nosit brouci, a ukázat tak svůj pohled na svět.

Kamera, která získala pracovní název „GoPro for beetles“, má oproti běžným zařízením řadu omezeni. Dokáže streamovat při frekvenci jednoho až pěti snímků za vteřinu a otočit se o 60 stupňů. Tato vizuální data se mohou v budoucnu stát základem celé řady studií o životě a chování hmyzu, protože díky nim budou mít vědci přístup doslova do soukromí každého brouka.

Kamerový modul byl vytvořen pro dva druhy brouků, o nichž se z minulých studií ví, že dokáží přenést zátěž až půl gramu beze změny jejich chování. Kamera byla vyvinuta tak, že váží pouhého čtvrt gramu, a neměla by tak chování zkoumaného jedince nijak ovlivnit.

Kamera je černobílá a má poměrně malé rozlišení, avšak na detailní zkoumání chování a světa kolem stačí. Její rozhled 60°, který je možné ovládat prostřednictvím mobilní aplikace, navíc umožňuje rozhled a tvorbu panoramatických fotografií. Součástí systému, který je vlastně malým dálkově ovládaným robotem poskytujícím bezdrátové vidění, je i jednoduchá optická stabilizace.

Mezi první pokusy patřilo zkoumání toho, jak brouci reagují na různé podněty. Tým tvůrců zkoumá také prostředí, v němž se brouk pohybuje, a to včetně poměrně malých špatně dostupných prostor, do nichž člověk doposud nenahlédl.

Zdroj: washington.edu