Foto: Unsplash

Vědci vyvinuli krevní test, který spolehlivě odhalí Alzheimerovu chorobu

Když lékaři potřebují potvrdit diagnózu Alzheimerovy choroby, často se obracejí na kombinaci neuroimagingu a buněčné analýzy. Obojí má své nevýhody. Buněčná analýza vyžaduje provedení lumbální punkce, invazivního a bolestivého zákroku, během kterého lékař zavede jehlu do dolní části zad, aby odebral vzorek mozkomíšního moku pacienta. Laboratorní technik pak vzorek otestuje na známky postupného úbytku nervových buněk a nadměrného hromadění amyloidu a tau proteinu. Vyšetření magnetickou rezonancí je méně invazivní, ale často je drahé a problémem je i jeho dostupnost; ne každá nemocnice má k této technologii přístup.

Dalším z nástrojů pro diagnostiku Alzheimerovy choroby je krevní test. Některé krevní testy sice dokáží odhalit abnormální množství tau proteinu, ale jsou méně účinné při odhalování zjevných příznaků neurodegenerace. To by se však mohlo brzy změnit. Tento týden zveřejnil v časopise Brain mezinárodní tým složený z vědců ze Švédska, Itálie, Velké Británie a USA podrobné informace o novém krevním testu založeném na rozboru protilátek. Nový test dokáže odhalit mozkové tau proteiny, které jsou specifické pro Alzheimerovu chorobu. Na základě studie provedené na 600 pacientech tým zjistil, že jejich test dokáže spolehlivě odlišit tuto nemoc od jiných neurodegenerativních onemocnění.

Dr. Thomas Karikari, profesor psychiatrie na Pittsburské univerzitě a jeden ze spoluautorů studie, řekl deníku The Guardian, že doufá, že by tento průlom mohl pomoci dalším výzkumníkům navrhnout lepší klinické studie léčby Alzheimerovy choroby. „Krevní test je levnější, bezpečnější a snadněji se provádí,“ uvedl.

Zdroj: www.engadget.com