Vědci vyvinuli miniaturní motor, je tenčí než lidský vlas

Americkým a čínským vědcům se podařilo vyvinout „sférický mikromotor“, který je velikostí tenčí než lidský vlas a který dokáže sám najít správný směr v bludišti.

Vědci tak podle svých slov „vložili“ AI do mikro/nanorobota. „Chytré mikrovozidlo“ se umí řídit samo a orientovat se v komplexních a dynamicky se měnících prostředích díky optimálnímu plánování trasy.

Vše se samozřejmě odehrává „venku“, AI „fyzicky“ do nanorobota nedostanete. Bludiště snímá kamera a posílá data do obrazového procesoru, jenž identifikuje překážky a vytvoří mapu. Mapa je poté poslána k AI plánovači, který určí nejkratší trasu bez potenciální kolize do místa určení. Nakonec AI pošle hotovou trasu ke generátoru magnetického pole, které je tím, co ve skutečnosti „mikrovůz“ ovládá.

Tato technologie nabízí podle vědců z Harbin Institute of Technology a americké Kalifornské univerzity San Diego zajímavé využití v biomedicíncké praxi – např. při diagnostice poruch, při provádění přesných chirurgických zákroků uvnitř těla nebo při aplikaci léků do těla.

Autoři projektu se chystají technologii ještě vylepšit o schopnost autonomního brzdění a zrychlování, udržování se v jednom „pruhu“ nebo interakci s prostředím.

 

Zdroj: techradar.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.