Zdroj: news.rice.edu

Vědci vyvinuli novou metodu 3D tisku, díky níž bude možné vytisknout pohyblivé roboty nebo lékařské implantáty měnící tvar

3D tisk je bezesporu jednou z nejperspektivnějších technologií, která má potenciál s sebou ve 21. století přinést dalekosáhlé změny. A to kromě jiného i v oblasti medicíny. Nejenže je již v současnosti možné pomocí 3D tiskáren zhotovovat například kosti či klouby, ale v budoucnu by mělo jít i o měkké implantáty, které se dokážou perfektně přizpůsobit tělu, či se dokonce umí pohybovat.

Vědci z Riceovy univerzity totiž vyvinuli speciální techniku 3D tisku, která získala jednoduše název 4D. Díky této nové metodě totiž dokážou vytisknout materiál, který se po vystavení slabému elektrickému proudu, změně teploty nebo jinému stresovému faktoru dokáže změnit na alternativní tvar.

Tým vědců vytvořil speciální „inkoustz tekutých polymerových krystalů se dvěma sadami molekulárních vazeb – první v originálním tvaru a druhou, která obsahuje materiál ve změněném tvaru, s nímž je možné dále manipulovat. Díky tomu je například možné, aby se na původně rovném povrchu zahřátím či zchlazením vytvořily hrbolky.

Podle vědců přitom bylo na celém procesu nejobtížnější vyrobit směs polymerů, která by byla vytištěna v katalyzační lázni, aniž by došlo ke ztrátě jejího tvaru.

Vzhledem k tomu, že je 4D tisk na úplném začátku, má i některé nedostatky, které bude potřeba v budoucnu vyřešit. Mezi jeho nevýhody tak patří například skutečnost, že nelze tisknout struktury, které nejsou využívanou technologií podporovány. Kvůli tomu je kombinace tvarů, které lze tímto způsobem vytisknout, poměrně dost omezená.

Prozatím také není možné touto metodou tisknout ve velkém. Toho bychom se měli dočkat až po několika letech. Každopádně využití této technologie bude velmi pestré. 4D tisk lze totiž využít například k vyrobení měkkých robotů, kteří se budou umět pohybovat podobně jako medúzy, ale například také k výrobě chytrých lékařských implantátů, jež budou schopné změnit tvar, čímž se dokonale přizpůsobí lidskému tělu.

Zdroj: engadget.com