Foto: se svolením UT Southwestern Medical Center

Vědci vyvinuli spací pytel, který odsává tekutinu z hlavy astronauta, a předchází tak poškození zraku

Jednou z podmínek, abyste se mohli stát astronautem, je dokonalý zrak. Paradoxně však právě déletrvající lety do vesmíru zrak poškozují, jelikož se v nulové gravitaci tělní tekutiny hromadí v hlavě a tlačí na oční bulvu. Tato porucha se nazývá neurookulární syndrom spojený s kosmickým letem neboli SANS. Lékaři o něm vědí již déle, nicméně až dosud nepřišli s žádným řešením.

Tento problém je o to palčivější, že dlouhodobé lety do vesmíru se stávají čím dál tím běžnějšími. Například více než polovina astronautů NASA, kteří se vydali na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) na dobu delší než šest měsíců, měla v různé míře problémy se zrakem. Při plánovaných cestách na Mars (které mají trvat až několik let), může být SANS jednou z velmi nepříjemných a nebezpečných komplikací. „Byla by to katastrofa, kdyby astronauti měli tak vážné potíže, že by neviděli, co dělají,“ řekl vedoucí výzkumník Dr. Benjamin Levine.

Hledání účinného řešení tohoto problému je proto zásadní. S prvním projektem nyní přišli vědci z UT Southwestern Medical Center, kteří vyvinuli spací pytel, jenž má potenciál těmto problémům předcházet nebo je alespoň omezit. Toto zařízení totiž dokáže odsát tekutinu z hlavy a distribuovat ji do jiných částí těla.

To, že se tekutina během spánku hromadí v hlavě, není ničím neobvyklým a běžně se to děje i na Zemi. Díky gravitaci se však při vstávání tekutina stahuje zpět do těla. V nulové gravitaci se ale nic podobného nestane a v hlavě více než půl litru tekutiny zůstává trvale. Ta poté tlačí na oční bulvu, což způsobuje její zploštění, které může vést až k poruchám vidění.

Vědci na výrobě speciálního spacího pytle spolupracovali s výrobcem outdoorového vybavení REI. Tento pytel se obepne kolem pasu, a uzavře tak spodní část těla. Poté se aktivuje sací zařízení podobné vysavači, které nasává tekutinu směrem k nohám a zabraňuje jejímu hromadění v hlavě. Toto zařízení již bylo otestováno na dobrovolnících s překvapivě dobým výsledkem. NASA proto věří, že se jí potíže se SANS podaří brzy vyřešit.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.