Vědci vyvinuli speciální hojivé lepidlo pro zraněné oči

Vědci z Univerzity Jižní Kalifornie vyvinuli speciální léčivé lepidlo, které léčí popraskané oční bulvy i jinak zraněné oči. Využití by mohlo najít např. ve válečných zónách.

V medicíně se dnes běžně používají chirurgické tmely, které léčí povrchová řezná zranění, tmel na zacelení zraněných očí se však objevuje poprvé. Požadavek na vyvinutí takového lepidla vzešel kvůli nárůstu zranění očí právě na místech, kde zuří válečný konflikt. Podle nových statistik se za posledních několik desetiletí zvýšil počet zranění očí ve válkách z nepatrného množství až na 10–15 %. Mimo jiné za to může i nasazení většího množství výbušných zařízení.

Podle doktorandky Niki Bayatové z oddělení chemického inženýrství a výzkumu materiálů má „chytrý“ tmel za nízkých teplot podobu reverzibilního tekutého gelu (hydrogelu), a když se zahřeje na tělesnou teplotu, zformuje se z něj pevná a zároveň měkká těsnicí hmota. Tmel podle ní účinně léčí např. tržné rány na očních bulvách, nicméně upozorňuje, že tmel funguje jen jako dočasné řešení před chirurgickým zásahem. Lékařům před operací každopádně usnadňuje práci, protože k odstranění hmoty z očí ji stačí omýt studenou vodou, což ji opět přemění na tekutinu.

Vědci společně s tmelem vyvinuli speciální injekční stříkačku pro aplikaci hydrogelu, která před vstříknutím materiál rychle ochladí, což je možné díky chladicí komoře naplněné krystaly dusičnanu amonno-vápenatého.

„Superlepidlo“ zatím nebylo otestováno na lidech a vědci je dosud zkoušeli na pokusných králících. Podle Bayatové tmel oči zvířat nijak nepoškodil, naopak prý vykázal excelentní mechanické vlastnosti, biokompatibilitu a použitelnost v případech nutnosti okamžitého zásahu po zranění očí. Vědci doufají, že na lidech by potenciálně přelomovou hojivou hmotu mohli začít klinicky testovat v roce 2019.

 

Zdroj: digitaltrends.com