Vědci z Cambridge vyvinuli speciálního robota pro sběr ledového salátu

Zemědělství je jedním z nejstarších odvětví činnosti člověka, do kterého výrazně promluvila technika. Jedná se však o obor natolik pestrý a různorodý, že stále existují plodiny, které není možné pěstovat bez značného nasazení lidských pracovníků. A takovou plodinou je mezi jinými i ledový salát. Jeho pěstování v sobě kombinuje dvě zásadní nevýhody – je křehký a roste těsně u země. Díky tomu bylo k jeho sklízení možné použít techniku. Ta by na něj buď nedosáhla, nebo by jej poničila.

Pěstitelům salátu však nyní svítá na lepší časy, vědci z univerzity v Cambridge totiž vytvořili prototyp robota, jehož úkolem je právě sběr ledového salátu nebo další listové zeleniny. Jedná se přitom o velmi složité a sofistikované zařízení.

Robot pojmenovaný Vegebot dokáže na základě strojového učení, respektive počítačového vidění rozpoznat, zda je konkrétní salát dostatečně zralý, aby mohl být sklizen. Systém potom pro každý salát určí ideální proměnné pro jeho sběr. Určí se tedy ideální výška řezu a zároveň zařízení na přenos každé hlávky díky přesným čidlům stanoví přesnou sílu stisku, díky níž bude možné salát bezpečně transportovat bez toho, aby došlo k poškození jeho struktur.

Výhodou podle autorů projektů je zvýšení výnosu. Při pěstování salátů se obvykle sklízí celá plocha najednou. Nezralé kusy se potom vytřídí a na trh se nedostanou. Robot přitom může pracovat postupně a téměř nonstop. To, že mu sklizení jedné hlávky trvá déle než člověku tak tolik nevadí. Vývojáři navíc svůj prototyp neustále zlepšují, a to včetně rychlosti jeho práce.

Zdroj: theengineer.co.uk

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.