Vědci z Kaspersky Lab ukázali, jak dokáže malware zničit telefon
Velmi zajímavý pokus udělali vědci z antivirové společnosti Kaspersky Lab. Vzali absolutně nechráněný telefon a cíleně jej infikovali malwarovým programem. Ten nechali v telefonu dva dny působit s tím, že telefon pouze dobíjeli. Po dvoudenní intenzivní činnosti škůdce se baterie telefonu nafoukla a zdeformovala kryt telefonu.

Virus, kterým byl telefon infikovaný, je naprogramovaný tak, že dokáže ukrást veškerou výpočetní sílu telefonu a použít ji pro vlastní zájmy. Pracoval na několika frontách – zaplavoval kontakty ze seznamu automatickými zprávami a spamem, neustále generoval nová reklamní okna odkazující na pornostránky nebo stránky o bezpečnosti telefonů, obojí samozřejmě falešné, a v neposlední řadě také využíval co možná největší výkon telefonu pro těžbu kryptoměn. Jediná obecně rozšířená škodlivá funkce, kterou použitý virus nedělal, bylo sledování uživatele.
Na bezpečnost telefonu je třeba v současnosti velmi dbát, neboť se zvyšující se atraktivitou kryptoměn roste i počet programů, které se je snaží na úkor druhých získat. Viry můžou číhat na nebezpečných stránkách a bohužel dokáží proniknout i na oficiální obchod Google Play. Malwaru, podobnému tomu, který byl použitý při pokusu, se velmi těžko zbavuje, a způsobí, že telefon je prakticky nepoužitelný. Test, který jsme popsali, je opravdu extrémním příkladem a váš telefon se pravděpodobně nenafoukne, nebezpečí škodlivého softwaru však demonstruje dostatečně.
Zdroj: mashable.com kaspersky.com