Foto: MIT

Vědci z MIT vyvinuli nový typ létajícího dronu, inspirovali se ve světě hmyzu

Pod pojmem létající drony si většina z nás představí bezpilotní letadla nebo quadroptéry (ať už větší nebo menší). I ty nejmenší z nich jsou však poměrně velké a snadno si jich všimneme. Vědci z MIT ale pracují na novém typu dronů, který by mohl být tak veliký (respektive malinkatý), že by jej nepozorný člověk mohl sníst.

Za projektem těchto dronů stojí profesor Kevin Yufeng Chen. Nové drony nepoužívají k létání vrtule, jako quadroptéry, ale elastické plochy, které pracují podobně jak hmyzí křídla. Tam se ostatně také autoři projektu inspirovali. Jeden dron váží 665 mg, což je přibližně hmotnost jednoho čmeláka.

Tým pojmenoval své drony „hybrid soft-rigid“ a jejich křídla dokáží mávnout svými křídly 500krát  za vteřinu. Tyto drony jsou zároveň poměrně odolné vůči nárazům. Podle tvůrců by tak mohly být ideální pro prozkoumávání malých prostor, kde by si drony klasické konstrukce neodkázaly poradit. Podle tvůrců se dokáže dron vzpamatovat z toho, že jej někdo ve vzduchu „smete“. Dokáže také provádět poměrně agresivní manévry, jako jsou vzdušné přemety.

Jednou z myšlenek je, že by dron takovéto konstrukce mohl být vybaven speciální kamerou a kontroloval vnitřek trurbínových motorů a hledal případné praskliny nebo vady. Drony pracují v současné době s hranatým tvarem těla. Jejich tvůrci plánují v budoucnu využít oblejší organické tvary. Dron by se pak měl podobat vážce nebo jinému hmyzu.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.