Vědci zachránili Schrödingerovu kočku, podle odborníků jde o přelomový objev v oblasti kvantové fyziky

Teoretický experiment zvaný Schrödingerova kočka je jedním z oblíbených námětů memů a popkultury obecně. Erwin Schrödinger přednesl svoji myšlenku (v reálném světě nikdy kočce tímto způsobem neublížil) v roce 1935 jako kritiku na tzv. kodaňskou interpretaci kvantové mechaniky, který počítal se stavem neurčité kvantové superpozice během níž není možné určit stav rozložení nuklidu a tudíž je pro nás zároveň rozložený i nerozložený (kočka živá i mrvtvá).

Pro všechny kočky i jejich milovníky máme dobrou zprávu. Vědcům se podařilo přesně předpovědět chování nuklidu během fáze tzv. kvantové skoku, a tudíž zachránit nebohé zvíře v krabici. Svoji předpověď dokázali vytvořit díky experimentu na umělém atomu.

Kvantová mechanika zkoumá atomy a další mikročástice a přistupuje k jejich vlastnostem jako nespojitým veličinám, čímž se liší od klasické mechaniky. Jednotlivé nespojité fáze se nazývají stavy a jejich změny jsou potom kvantové skoky. Původně se uvažovalo v intencích, že za určitých podmínek může být atom ve dvou stavech najednou ale nelze to pozorovat, protože při měření přeskočí do jednoho nebo druhého stavu. A právě tento jev se pokusili vysvětlit pracovníci výzkumného střediska IBM v čele s Thomasem J. Wasonem.

Tento tým sestrojil speciální obvod, který simuluje dráhu elektronu v atomu a podařilo se jim vykonat měření přechodu stavů, aniž by do celého procesu zasáhli. Výsledky experimentu by mohly mít výrazný vliv na vývoj kvantových počítačů, které doposud mohou vykazovat náhodnou chybovost. Právě to by mohly nové objevy zlepšit.

Zdroj: gizmodo.com